English (Chemical Elements and Compounds)
debacarb [correct]; 2-(2-ethoxyethoxy)ethyl benzimidazol-2-ylcarbamate [correct]
OBS: Fungicide.
OBS: Chemical formula: C14H19N3O4
French (Éléments et composés chimiques)
débacarbe [proposal, masculine noun]
OBS: Fongicide.
OBS: Formule chimique : C14sub>H19</sub>N3O4