English (General Vocabulary)
frosty [correct]; bone-chilling [correct]
DEF: That is extremely cold.
French (Vocabulaire général)
glacial [correct]; sibérien [correct]; polaire [correct]
DEF: Qui pénètre d’un froid très vif.