English (Mineralogy)
monochromatic [correct]
DEF: Having or consisting of one color only.
French (Minéralogie)
monochrome [correct]; monochromatique [correct, obsolete]
DEF: Qui est d’une seule couleur (lumière).
Spanish (Mineralogía)
monocromático