English (Chemical Elements and Compounds)
2-hydroxy-1,2,3-propanetricarboxylic acid, monohydrate [correct]
French (Éléments et composés chimiques)
acide 2-hydroxypropane-1, 2, 3-tricarboxylique monohydrate [correct, masculine noun]