English (Plant and Crop Production)
mid-season [correct, adjective]
OBS: mid-season variety
French (Cultures (Agriculture))
mi-saison [correct, feminine noun]; moyenne saison [correct, feminine noun]
OBS: par exemple variété de moyenne saison