English (Culture of Fruit Trees)
olive orchard [correct]; olive grove [correct]; olive plantation [correct]; olive garden [correct]
French (Arboriculture fruitière)
olivette [correct, feminine noun]; olivaie [correct, feminine noun]; oliveraie [correct, feminine noun]
Spanish (Fruticultura)
olivar [masculine noun]