English (Geochemistry)
oxic [correct]
CONT: Oxic metalliferous fluids.
CONT: Oxic brines.
French (Géochimie)
oxydant [correct, adjective]
CONT: Fluide métallifère oxydant.
CONT: Saumures oxydantes.