English (Botany)
doum [correct]; doum palm [correct]; doom palm [correct]; Egyptian doum palm [correct]; gingerbread tree [correct]
French (Botanique)
doum [correct, masculine noun]; palmier doum [correct, masculine noun]
Spanish (Botánica)
palma dum [feminine noun]; palma de Tebaida [feminine noun]