English (Geophysics)
telluric [correct]
DEF: [Said] of or arising from the Earth or soil.
French (Géophysique)
tellurique [correct]
DEF: Qui provient de la Terre.
PHR: Secousse tellurique.
Spanish (Geofísica)
telúrico [correct]
DEF: De la tierra.