English (Zoology)
antitropic [correct]
DEF: Symetrically reversed, as right and left hands.
French (Zoologie)
antitropistique [correct, adjective]
DEF: Relatif à un facteur agissant à l'encontre d’un tropisme.
Spanish (Zoología)
antitropístico