English (Botany)
tuberous water-lily [correct]
French (Botanique)
nymphéa tubéreux [correct, masculine noun]; nénuphar blanc [correct, masculine noun]; lis d’eau [correct, masculine noun]; nymphée tubéreuse [feminine noun]; nénufar tubéreux [masculine noun, France]