English (Petrography)
tufaceous [correct]
DEF: Pertaining to or like tufa.
OBS: Not to be confused with tuffaceous.
French (Pétrographie)
tufier [correct]; tuffier [correct]
DEF: Qui est de la nature du tuf.
CONT: Terre tufière.