English (Shooting (Sports))
bore [correct, noun]
OBS: Facilities/equipment.
French (Tir (Sports))
calibre [masculine noun]; arme [feminine noun]
OBS: Installations/matériel.
Spanish (Tiro (Deportes))
calibre [correct, masculine noun]