English (Paleontology; Botany)
arcuate [correct, adjective]; arciform [correct, adjective]; curved [correct, adjective]
DEF: Bent, not rectilinear ...
French (Paléontologie; Botanique)
arqué [correct, adjective]; en forme d'arc [correct, adjective phrase]; arciforme [correct, adjective]; courbé [correct, adjective]
OBS: [Se dit d'un] organe fléchi en arc.