English (Basketball)
catch the ball [correct]
OBS: Technique/tactics.
French (Basket-ball)
attraper le ballon [correct]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Básquetbol)
agarrar la pelota [correct]; coger el bálon [correct]