English (The Ear)
binauricular [correct, adjective]
DEF: Pertaining to both auricles of the ear.
French (Oreille)
biauriculaire [correct, adjective]; binauriculaire [correct, adjective, rare]
DEF: Qui se rapporte aux deux oreilles.