English (General Vocabulary)
purported [adjective]; reputed [adjective]; rumored [adjective]; supposed [adjective]
DEF: Suspected of being. (Webster)
French (Vocabulaire général)
censé [correct, adjective]; supposé [adjective]; prétendu [adjective]; soi-disant [adjective, invariable]; présumé [adjective]