English (Shooting (Sports))
puller [correct]
OBS: Facilities/equipment.
French (Tir (Sports))
lanceur [masculine noun]; puller [masculine noun]
OBS: Installations/matériel.
Spanish (Tiro (Deportes))
lanzador [correct, masculine noun]