English (Archery)
finger tab [correct]; shooting tab
French (Tir à l'arc)
palette [correct, feminine noun]; doigtier [correct, masculine noun]; protège-doigts [correct, masculine noun]
Spanish (Tiro con arco)
dactilera [correct, feminine noun]