English (Boring (Machine-Tooling))
borings [correct, plural]
French (Alésage (Usinage))
copeaux d’alésage [correct, masculine noun, plural]; alésures [correct, feminine noun, plural]
DEF: Copeaux enlevés avec un alésoir.