English (Motorized Sports)
stroke x bore
OBS: (Car and Driver, June 72, p. 61).
French (Sports motorisés)
alésage x course
OBS: (L'Auto-journal, no 13, 01 08 72, p. 49) D.Vois 11 Dec 1962