English (Geology)
psammitic schist
DEF: (1) Schists formed from arenaceous sedimentary rocks compare feline gneiss; felitic schists - DMMRT (2) Cf. "Schist" "Psammitic".-HD
French (Géologie)
micaschiste arénacé