English (Economics)
stalemate
OBS: (subst.) economic stalemate
French (Économique)
impasse [correct, feminine noun]; léthargie [feminine noun]; paralysie [feminine noun]; asphyxie [feminine noun]
Spanish (Economía)
estancamiento [correct, masculine noun]; paralización [correct, feminine noun]