English (Soccer (Europe: Football))
cautioned player [correct]
French (Soccer (Europe : football))
joueur averti [correct, masculine noun]; joueuse avertie [correct, feminine noun]
Spanish (Fútbol)
jugador amonestado [correct, masculine noun]; jugadora amonestada [correct, feminine noun]