English (Sciences - General)
step gradient
OBS: "Metrizamide -- " p. 229
French (Sciences - Généralités)
gradient discontinu [masculine noun]
OBS: " -- de Métrizamide"
OBS: Ann. Sci. Nat. (Botanique), 13e s., 1983, t. 5, p. 229