English (Planets)
dark side [correct]; night side
OBS: e.g. of Mars.
French (Planètes)
face obscure [feminine noun]; face non éclairée [feminine noun]; hémisphère non éclairé [masculine noun]; côté dans l’ombre [masculine noun]