English (Pharmacology)
dosage form [correct]; pharmaceutical form [correct]; dose form [correct]; galenic form [correct]; drug form [correct]
DEF: The physical form of a drug product.
French (Pharmacologie)
forme pharmaceutique [correct, feminine noun]; forme médicamenteuse [correct, feminine noun]; forme galénique [correct, feminine noun, Europe]; forme dosifiée [avoid, feminine noun]; forme posologique [avoid, calque, feminine noun]
DEF: Forme physique d'un médicament.
Spanish (Farmacología)
forma farmacéutica [correct, feminine noun]; forma galénica [correct, feminine noun]