English (Structural Framework)
sleeper [correct]; sleeper plate
French (Charpentes)
longrine [correct, feminine noun]; sous-poutre [feminine noun]
Spanish (Estructuras (Construcción))
durmiente [correct, masculine noun]; rastrel [correct, masculine noun]