English (Fish)
lucifugous [correct]
DEF: Avoiding or moving away from light.
French (Poissons)
lucifuge [correct, adjective]
DEF: Qui redoute et fuit la lumière (poisson lucifuge).
Spanish (Peces)
lucifugo [masculine noun]