English (The Press (News and Journalism))
newsmagazine [correct]; news magazine [correct]
French (Presse écrite)
magazine d’actualités [correct, feminine noun]; magazine d’information [correct, feminine noun]; revue d’actualités [correct, feminine noun]; revue d’information [correct, feminine noun]