English (Legal System)
plain meaning
French (Théorie du droit)
sens ordinaire [masculine noun]; sens manifeste [masculine noun]; sens clair [masculine noun]; sens évident [masculine noun]
OBS: D'une disposition.
OBS: Source(s) : 1) McCraw, [1991] 3 R.C.S. 72, à la p. 77; Corbeil, [1991] 1 R.C.S. 830, à la p. 839; Frenette, [1992] 1 R.C.S. 647, à la p. 668; Zurick, [1992] 2 R.C.S. 321, à la p. 334 2) Knight, [1990] 1 R.C.S.
OBS: Source(s): Lexique Cour suprême.