English (Makeup and Costumes)
television make-up [correct]; TV make-up [correct]
French (Maquillage et costumes)
maquillage télévision [correct, masculine noun]; maquillage télé [correct, masculine noun]; maquillage T. V. [correct, masculine noun]; maquillage de télévision [correct, masculine noun]