English (Oceanography)
Bathythermograph Report/Temperature, Salinity, Currents [correct]; BATHY/TESAC [correct]
French (Océanographie)
Message d’observation bathythermique/température, salinité, courants [correct, masculine noun]; BATHY/TESAC [correct, masculine noun]