English (Fencing)
putting on guard [correct]; placing on guard [correct]
OBS: Rules/refereeing.
French (Escrime)
mise en garde [feminine noun]
OBS: Règlement/arbitrage.
Spanish (Esgrima)
puesta en guardia [correct, feminine noun]