English (Chemical Elements and Compounds)
5-[[4-chloro-6-(ethylphenylamino)-1,3,5-triazin-2-yl]amino]-3-[2-[5- [(2,3-dibromo-1-oxopropyl)amino]-2-sulfophenyl]diazenyl]-4-hydroxy-2,7-naph thalenedisulfonic acid sodium salt (1:?) [correct]
French (Éléments et composés chimiques)
acide 5{[4-chloro-6-(éthylphénylamino)-1, 3, 5-triazin-2-yl] amino}-3-(2-{5-[(2, 3-di bromo-1-oxopropyl) amino]-2-sulfophényl}diazényl)-4-hydroxynaphtalène-2, 7-di sulfonique, sel de sodium(1 :?) [correct, masculine noun]