English (Soccer (Europe: Football))
substituted player [correct]
French (Soccer (Europe : football))
joueur remplacé [correct, masculine noun]; joueuse remplacée [correct, feminine noun]
Spanish (Fútbol)
jugador sustituido [correct, masculine noun]; jugadora sustituida [correct, feminine noun]