English (Sports (General); Soccer (Europe: Football))
eligible player [correct]
French (Sports (Généralités); Soccer (Europe : football))
joueur autorisé [correct, masculine noun]; joueuse autorisée [correct, feminine noun]
Spanish (Deportes (Generalidades); Fútbol)
jugador elegible [correct, masculine noun]; jugadora elegible [correct, feminine noun]