English (Botany)
sicilian broad-ribbed beet [correct]; roman kale [correct]; silver beet [correct]
French (Botanique)
poirée à carde [correct, feminine noun]; carde [correct, feminine noun]
Spanish (Botánica)
acelga-cardo [feminine noun]