English (Chemical Elements and Compounds)
ethyl isobutyrate [correct]; ethyl 2-methylpropanoate [correct]; ethyl isobutanoate [avoid]; ethylisobutyrate [avoid]; ethyl 2-methylpropionate [avoid]; isobutyric acid ethyl ester [avoid]; 2-methylpropionic acid ethyl ester [avoid]
OBS: Chemical formula: C6H12O2
French (Éléments et composés chimiques)
isobutyrate d'éthyle [correct, masculine noun]; 2-méthylpropanoate d'éthyle [correct, masculine noun]
OBS: Formule chimique : C6H12O2